Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Hur du rostar dina egna pumpakärnor

Publicerad,

Hej vänner ♥

Köper ni pumpa nu under halloween?

Släng då för guds skull inte bort pumpakärnorna – de kan du göra till ett nyttigt, men ack så gott snacks! Pumpakärnor innehåller mycket antioxidanter och mineraler, t.ex. zink och magnesium.  Zink behövs bland annat för att kroppens immunförsvar och hormonomsättning ska fungera normalt och magnesium använder kroppen för att omsätta kalcium och skydda tänderna och skelettet. Även järn, fosfor och E-vitamin hittar du i de små kärnorna!

Supermat alltså!

Igår när vi åt pumpasoppa till middag passade jag på att ta vara på kärnorna som satt i pumpan! De rostades i en torr panna tillsammans med örtsalt och åts sedan som ”strössel” på soppan. Slurp så var de borta kan jag lova – allihop!

IMG_6262

 

Hur gör du?

 

Dela en pumpa på mitten och kärna ur. Tvätta kärnorna rena från pumpakött i en sil och lägg dem sedan i en torr panna (jag använder min Green pan Kyoto från från Ecoliving) och sätt plattan på högsta värme. Var hela tiden med och rör runt med en stekspade och smaksätt sedan med örtsalt när kärnorna börjar torka. När kärnorna sedan börjar få lite färg och ”poppa” (ungefär som när du poppar popcorn) är de klara!

Ät som snacks, som strössel på din pumpasoppa eller i salladen!

De är otroligt goda!

 

IMG_6266

IMG_6268

 

Det får bli mitt halloweentips till er!

 

Kram / Emma.

8 Kommentarer

  1. Gud vad smart, det har jag inte alls tänkt på att man kan göra – måste ju vara samma med melonkärnor från tex honung och galiamelon. Ska genast provas!

    http://kroppochkost.se/?page_id=22

  2. Kul! Måste testas, så d får väl helt enkelt bli en soppa här snart med 😉

  3. Skalar du inte kärnorna innan? Jag tänker att det är pilligt men å andra sidan är de ju oftast skalade när man köper dem i affären 🙂

  4. Nu har det kokats pumpasoppa & rostat kärnor! Va busenkelt & blev jättegott! 🙂
    Tack för all inspiration!

  5. Cecilia Bäckskog

    Har just rostat en handfullfrön från jättepumpa.Har nu munnen full av stickor och strån. Försöker svälja ner med ett glas vatten. Var ligger felet? För tfockt skal? För få tänder? Något annat fel?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *