Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Recept till påsken

Publicerad,

Hej godingar ♥

Vad har ni för planer för påsken? 

Jag älskar alla högtider eftersom det innebär ledighet tillsammans med nära och kära. Huvudsaken är att få vara tillsammans med dem och såklart att äta mycket god mat. Påsken kommer vi tillbringa hos våra förändrar. Under långfredagen och dagen på påskafton kommer vi vara med Pelles familj och på påskaftons kväll och på påskdagen tillsammans med min familj!

Åh, jag längtar ♥

Vi brukar för det mesta äta traditionell påskmat hemma hos oss vilket innebär ägg, köttbullar, prinskorv, frestelse, omelett, skaldjurscheesecake, snittar, lax, sill, potatis, ost, kex, bröd, olika sallader och mycket annat gott.

Att äta traditionellt påskbord är inte så dumt, men jag gillar också nytänkande! Nya rätter, kanske något vegetariskt alternativ, en grillbuffé, färskpressad juice istället för påskmust eller en brunch istället för lunch/ middag!

Variation är kul och här kommer lite goda recepttips för er som önskar nytänkande till påskbordet!

>> Glutenfri köttfärspaj eller vegetarisk paj med spenat, fetaost, tomat och oliver.

>> Mandelbullar, varför inte göra en vegetarisk variant på köttbullar – testa, de är tokgoda!!!

>> Krämig quinoasallad med halloumi och salta mandlar är min favoritsallad!

>> Variera den vanliga omeletten med en omelettpizza!

>> Linda bacon runt färska dadlar och kör in i ugnen på 225 grader i 15 minut – grymt gott tilltugg!

>> Glutenfria quesadillas är också ett fantastiskt gott tilltugg!

>> Vanlig potatis är rätt tråkigt, gör istället världens godaste potatissallad eller ostgratinerad potatis med persilja och vitlök!

>> Gör en underbar rabarber- och hallonpaj till efterrätt!

IMG_7672-980x653IMG_8961-980x653 IMG_8994-980x653IMG_4343-701x467

 

Tre tips på goda hälsosamma bröd:

 

IMG_9057-701x467

 

Och två påminnelser:

Du som lider av en ätstörning – läs det här inlägget!

Och här kan du läsa ett inlägg om hur du kan hantera ångest!

 

Kram / Emma.

2 Kommentarer

  1. Vilka härliga påsktips!
    Hoppas att du får en riktigt mysig påsk <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *