Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

En hyllning till ägget

Publicerad,

Hej ♥

Nu ska vi hylla äggen! Dessa underbara skapelser fulla av näring.

Stekt ägg, kokt ägg, äggröra, omelett, pocherat ägg, omelettmuffins, paprikaägg, äggvitefluff…?

Eller i gröten, på smörgåsen, till mellanmål, i sallad, i bakverk, i mat

Användningsområdet för ägg är näst intill oändligt och det går att variera i mänger! Ägg är dessutom en riktig näringsbomb då det innehåller många av de näringsämnen som vi behöver få i oss.

♥ Ägg är rikt på protein av god kvalitet. Alla livsnödvändiga aminosyror som vi människor behöver få i oss via maten finns i ägget vilket gör att våra kroppar kan utnyttja proteinet till fullo.

♥ I äggulan finns fett. Fettet är till största del enkelomättat, men även fleromättat och mättat. Det enkelomättade fettet bidrar med omega 3 och 6 som är nödvändigt för oss att få i oss via maten.

♥ I ägget finns också flera vitaminer, mineraler och antioxidanter som vi behöver. T.ex. B12, selen, riboflavin, A-vitamin, fosfor, E-vitamin, D-vitamin och niacin. De flesta av ämnena finns i äggulan.

Och att ägg skulle vara farligt för kolesterolet är en myt, och det kan du läsa mer om här <– (klick).

Kram / Emma.

 

10 Kommentarer

  1. Mer ära åt äggen! Dessutom är de ju så goda. Fattar fortfarande inte att jag för en tid sedan inte hade ätit ett ägg på 5 år.

  2. Ägg, typ det bästa som finns =)

  3. Hallelulia moment, Amen (haha 😉 ! Åååhh vad skönt att höra att det bara är en myt, har fått höra detta påstående av min käre mor men då vet jag att hon har fel.

    • Haha, härligt! Mera ägg åt folket (dock är det viktigt med ekologiska ägg om man vill tänka på hönsen och näringen) 😀

  4. Älskar ägg! Jag är väldigt nyfiken på dina omelettmuffins. Det lät spännande. Recept? Men jag funderar lite på det där med ägg på gröten. Kanske jag som bara tänker i min lilla box, men det låter lite udda. Hur gör du då? Rör du ner det rått då eller? Är ju inte rädd för att prova. 🙂

  5. Ägg i äggkopp är bland det otäckaste i matväg jag kan tänka mig. Inget i världen kan få mig att slå av toppen, salta och sätta skedet i det och äta. Men omelett går bra, kokt ägg skivad på macka också – men i äggkopp med sked – never in my Life!!!

  6. mums vilka goda recept!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *