Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Jag har börjat uppskatta ensamheten

Publicerad,

 

Igår hade jag bokat in mig på gravidmassage, så efter att jag lämnat Elsa på förskolan åkte jag in till stan och parkerade bilen utanför KMTI. Eftersom jag var lite tidig passade jag på att gå en runda i skogen. Det lindrar illamåendet lite, gör mig piggare, gladare och helt enkelt mer välmående, trots ett låååångsamt gravidtempo för att undvika sammandragningarna.

Fåglarna kvittrade och det luktade helt ljuvligt i skogen. Så många blommor som blommar nu och sprider sin underbara doft av sommar ? Gud vad jag älskar det!

När jag gick där så slog det mig plötsligt hur mycket jag börjat uppskatta ensamhet. Jag kan verkligen njuta av att ha tid för mig själv, vara i tystnad och bara dela en upplevelse med mig själv. Det har jag aldrig gjort tidigare. Jag har aldrig varit kompis med ensamheten eftersom den varit förknippat med jobbiga känslor som övergivenhet och ångest. Läs mer om det här!

Men att vara ensam är inte jobbigt längre. Det är snarare tvärt om – att jag trivs och uppskattar att vara för mig själv. Det är till och med så att jag faktiskt njuter av det och det är något jag aldrig trodde skulle hända. Jag har inte reflekterat så mycket kring det tidigare, men när jag slogs av tanken kände jag ett lugn spridas inom mig. Det är ju hit jag velat komma i alla år, men det har tagit sån tid. Det har varit mycket att bearbeta i terapin och krävts många timmars träning i mindfulness, men jag känner verkligen att jag börjar kunna släppa de här känslorna från barndomen och leva mer i nuet nu, och det är en härlig känsla.

 

 

Kram / Emma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *