Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Fredagsutmaning

Publicerad,

Hej alla solstrålar ♥

Helgen är nära och efter juldagarna tycker jag att våra självkänslor är värda att boostas lite så idag har jag fixat en fredagsutmaning!

Du ska nu ta dig tid i några minuter och skriva ner tre bra egenskaper hos dig själv samt tre delar av din kropp som du är extra nöjd med. Vik ihop lappen och stoppa den i din byxficka. Varje gång du står framför en spegel (när du t.ex. är på toaletten) tar du upp lappen och läser den högt för dig själv samtidigt som du tittar dig själv i ögonen och menar det du säger. Läs den för dig själv minst fem gånger idag!

Det här är så viktigt! Vi måste bli bättre på att tycka om oss själva och älska våra kroppar – och för att bli bättre på det måste vi också öva på det så nu kör vi fredgasutmaningen!

Okej?

Dela gärna med er av era bästa egenskaper och kroppsdelar i kommentarsfältet här nedan eller på era bloggar (som ni länkar i kommentarsfältet) för att vi ska kunna peppa varandra!

Kram / Emma.

6 Kommentarer

  1. Hoppas jag lyckas med utmaningen, får dock skippa den på gymmet där det är speglar överallt 😉
    Jag valde att jag är målmedveten, pedagogisk och positiv och tycker lite extra om min rumpa, mina ögon och min mage. Vad valde du Emma?

    • Hoppas jag också! Bra att du gjorde den 🙂 själv valde jag positiv, glad och empatiskt, och jag gillar extra mina armar, min rumpa och mina bröst 🙂

  2. Jag tror det är många som behöver ta in de orden!

  3. Din blogg är fantastisk Emma! Sån inspiration och glädje!
    Jag tycker detta är svin svårt, har suttit i ca 20minuter utan att lyckas få fram några egenskaper hos mig själv… frustrerande. Men jag tycker om mina ögon lite extra! Mer kom jag inte på.
    Kram

    • Tack snälla <3 jag vill be dig fortsätta jobba på det här! Det skär i mig när du skriver att du inte kommer på fler positiva saker. Det enda du får säga till dig själv bör vara positiva saker. Tryck aldrig ner dig själv, utan behandla dig själv som din bästa vän! Stor kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *