Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Mat under vandring

Publicerad,

IMG_6162

LÄSARFRÅGA:

Hej Emma! Jag och min pojkvän planerar en vandringstur på 6 dagar i sommar. Jag vet att du har vandrat flera gånger tidigare! Kan du inte skriva ner vad ni brukar äta på vandringsturerna? Alltså vad som går lätt att bära med, men som ändå smakar okej 🙂 Skulle vara jättesnällt! Kram Jessica

 

SVAR:

Det låter helt underbart med en vandringstur på sex dagar! Det får mig att tänka på min och Pelles första långa vandring som vi gjorde längs Kungsleden 2012. Då vandrade vi i just 6 dagar och det var ett helt fantastiskt äventyr (trots mina skador jag drog på mig), och vi åt mycket gott under den vandringen vill jag lova!

Jag och Pelle torkar själva mycket av vandringsmaten som vi har med oss ut på våra äventyr – både för att vi tycker att det är roligt, men också för att det blir väldigt gott. Och det mesta funkar faktiskt att torka.

Har tidigare skrivit ett inlägg om vandringsmaten och det här med att torka mat!

>> Läs inlägget om vandringsmaten här!

 

Men för att sammanfatta lite och ge några tips! Såhär ser maten ofta ut när vi är ute och vandrar:

>> Frukost

Till frukost brukar vi alltid koka havregrynsgröt som vi äter med torkad banan, kokosflingor, jordnötssmör (Green choice ”To-go” är perfekt att ha med) och mjölk (torrmjölkspulver som vi blandar med vatten). Snabbkaffe eller portionsförpackningar med cappuccino brukar vi också ha med oss, det är lyxigt med en kaffekopp efter frukosten, speciellt kalla morgnar.

>> Mellis/ snacks

Till mellanmål är det bra med saker som ger mycket energi och näring på liten mängd, t.ex. bars, torkad frukt, nötter, majskakor, nötsmör, choklad, äggröra och liknande!

>> Lunch/ middag:

All form av torkad mat är toppen att bära med sig eftersom det väger lite och tar lite utrymme. Pasta, ris och pulvermos är enkelt att bära med sig och går relativt snabbt att koka. Vi brukar variera mellan vanlig pasta, kikärtspatsa, bönpasta och liknande för att få lite variation. Dessutom är pasta gjord på bönor, linser, ärtor och liknande rikt på protein och fibrer vilket också gör oss riktigt mätta och goda! Till pastan, moset och riset brukar vi äta makrill i tomatsås, tonfisk med pesto eller torkat kött, kyckling eller fisk. Någon vegetarisk blandning med linser och torkade rotfrukter brukar också vara gott i t.ex. tortillabröd.

Ja det går att göra så mycket god mat när man är ute och vandrar bara man ligger ner sig lite hemma och planerar. Vill ni läsa mer om hur vi gör när vi planerar maten? –> Klicka här!

 

Ett tips till dig som inte orkar torka maten själv är att googla ”friluftsmat”. Det finns en hel del färdigtorkad mat som man kan köpa och ta med sig ut. Vi brukar bland annat köpa äggpulver som är perfekt till både pannkakor och äggröra och känns sååå lyxigt ute på fjället!

IMG_5490-980x653IMG_5512IMG_7403IMG_6250IMG_7975-980x653IMG_8090IMG_7824IMG_9079IMG_9172IMG_5826IMG_5795IMG_2206

 

Fler inlägg med tema vandring:

>> Packlista för fjällvandring!

>> Samlade vandringstips!

>> Vandringsinspiration!

 

Kram / Emma.

4 Kommentarer

  1. Hej!

    Måste bara skriva en kommentar som inte har alls med detta inlägg att göra:) Gjorde ”din” köttfärspaj till middag idag och det är bland det absolut godaste jag ätit. Hela familjen satt och mmm:ade sig igenom hela middagen, inklusive en just nu kräsen 2,5-åring så tack för det och tack för en äkta och grym blogg!
    Kram Ida

    • Men åh SÅ GLAD jag blir! Vad roligt att ni gillade den allihop och för att du uppskattar bloggen, det värmer mitt hjärta! Stor kram

  2. Vad kul att ni ska ut och vandra med Elsa! Hoppas ni får en fin dag. Här på Västkusten skiner solen <3

    • Ja det ska bli spännande att åka iväg i sommar 🙂 Låter underbart med en solig dag på västkusten, hoppas den blev fin 🙂 <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *