Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Enkel kycklingsoppa med tomat, kokos och curry

Publicerad,

img_7046

Hej vänner 

I måndags kokade Pelle ihop en kycklingsoppa till oss!

Det är så det är nu – Pelle står i köket och jag ligger på soffan och instruerar honom om vad jag har för tankar om vad han ska laga! Lyxigt för mig kanske ni tänker – men jag lider kan jag lova – Pelle får ju göra det jag brinner för. Jag älskar ju att stå i köket, det är min passion och glädje som jag saknar så otroligt mycket just nu!

Även om det den senaste veckan blivit mycket lättare att äta så kan jag fortfarande inte vara i matlagning och känna för mycket lukter av mat. Jag mår dessutom som mest illa vid middagstid/ kvällstid, så att försöka vara med i matlagningen är lönlöst just nu. Väldigt bra för mitt kontrollbehov känner jag, men också sjukt tråkigt eftersom han gör det jag vill göra. Det har gått hela åtta veckor sedan jag var i köket nu – helt otroligt!

En kycklingsoppa med mild kokos, tomat och lite curry kändes helt okej att äta trots mitt illamående. Mina smaklökar ger väl kanske ingen rättvisa just nu, för min del ”gick den ner”, men Pelle höjde soppan till skyarna! En väldigt enkel och god vardagsmiddag som smakar extra bra med ett gott bröd – vi gjorde vanliga tunnbrödsrullar med smör och smält ost (TACK Helhetshälsa för glutenzym)!

img_7050 img_7047

Ingredienser (4-5 personer):

  • 500 g ekologisk hönsfärs
  • 1 rött äpple
  • 5 cm purjolök (gröna delen vid IBS)
  • 1 msk curry
  • 500 g krossade tomater
  • 500 g passerade tomater
  • 400 g kokosmjölk
  • 3 msk grönsaksfond
  • 1 msk rödvinsvinäger
  • Salt och pepper
  • Smör till stekning

Bryn kycklingfärsen i smör. Skala och tärna äpplet, hacka purjolöken och blanda ner i kycklingfärsen tillsammans med curry, salt och peppar. Rör ner kokosmjölk, hackade tomater, krossade tomater och buljong. Låt soppan koka i 5-10 minuter, smaksätt med rödvinsvinäger och smaka av med salt och peppar. 

Servera med ett gott bröd!

img_7049

 

Tips på goda hembakade bröd till soppan:

>> Cashewnötslimpa

>> Kesobröd

>> Kokosfrallor

 

Kram / Emma.

2 Kommentarer

  1. Soppa alltså, bästa höst-och vintermaten 🙂
    Men nybakt bröd till..makalöst gott!
    Skönt att du börjat må lite mindre illa nu & hoppas matlusten kommer tillbaka!
    Din Pelle verkar vara en riktig pärla 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *