Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Be Your Best Convention 2014

Publicerad,

God morgon måndag ♥

Efter en helg på vift känns det himla skönt att ha en dag på hemmaplan med planeringjobb för veckan, PT-online och tid för bloggen idag, och jag började faktiskt dagen med en rejäl sovmorgon. Eftersom helgen bestått av tidiga morgnar och mycket träning är sömn och mat den bästa återhämtningen jag kan få, så 10 timmar till sömnkontot var välbehövligt. Datorn och frukosten har jag krupit upp med i soffan – kanske inte bästa arbetsställningen, men idag är det okej. Jag gillar att sitta med måndagsmailen och bloggen, med Nyhetsmorgon i bakgrunden, smutta på kaffekoppen, njuta av stunden och bara ta det lugnt. Det laddar mig med mental energi för att vara lite mer aktiv andra halvan av dagen!

Helgen har varit helt fantastisk! Bästa av allt var att få tid till systermys då Lina och jag har bott på olika orter i över ett år nu och inte setts alltför ofta, så det kändes som vi hade mycket att ta igen! Lördagen var som jag nämnt tidigare en heldag med träning tillsammans med 300 andra träningsglada tjejer, och vilken ENERGIFYLLD det var! Endorfinerna sprudlade och jag gick med ett fånigt leende på läpparna från tidig morgon ända till jag slocknade på kvällen. Igår vaknade jag upp med en skön känsla i kroppen, men också grym träningsvärk. Så underbart 😀

Jag och Lina körde totalt sex av åtta pass. Under förmiddagen körde vi fyra pass – Rocking Fit (styrka, balans, rörlighet och hjärta) med Johanna Andersson, Bäst när det gäller (kroppskontroll, stabilitet och styrka) med Anna Lindberg, Global yoga med Johanna Andersson och Tauff Play (fysträning i par) med Usama Aziz och Madelinn Fernandez. Därefter hoppade vi två pass för att vila lite, äta lunch och ta en sväng på mässan och var sen redo för de två sista danspassen – En dans på rosor och Elementary med Tobias Karlsson.

Alla pass var så OTROLIGT roliga och det finns liksom inga ord som kan beskriva känslan av dagen! Höjdpunkten var för mig att få träffa Johanna Andersson, som är en stor förebild för mig och som jag bara yogat för ”online” via Yogobe tidigare. Därför var det jätteroligt att äntligen få träffa henne, kramas och yoga tillsammans! Sen var danspasset – En dans på rosor med Tobias något av det roligaste jag gjort på länge. Jag tänker bara på hur otroligt roligt det måste vara att få dansa med honom i Let´s Dance! Träningsvärken i magen kan gott och väl komma från alla skratt under hans pass 🙂

IMG_4462 IMG_4463 IMG_4466

 

Bilderna jag tog är få och av dålig kvalitet, men jag tänkte låna några från träningsevent.se senare för att inspirera er med träningsglädjen lördagen gav! Håll ut!

 

Nu vill jag önska er en fin måndag!

Kram / Emma.

2 Kommentarer

  1. Åh vad kul det låter 🙂 Jag hade gärna också gått men kanske nästa år…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *