Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Mina 3 favoritrecept på scones

Publicerad,

Åh, freeedag mina kära vänner ♥

Underbara fredag!!!!

Helgen ligger framför oss och vi har härliga sovmorgnar och långa frukostar att se fram emot!

I helgen planerar jag att Pelle ska få baka scones till frukost! Jag börjar få matlusten tillbaka, är sugen på nybakat, varmt bröd och scones är ju faktiskt något av det godaste jag vet. Det är enkelt att baka, behöver inte tid att jäsa och under tiden som bröden står i ugnen och gottar till sig på morgonen kan en t.ex. göra smoothies eller pressa juice, koka kaffete och duka fram goda pålägg. Mums alltså!

Vill du också göra scones i helgen rekommenderar jag dig att testa ett (eller två – helgen har ju faktiskt två dagar) av mina tre favoritrecept som jag listar nedan. De är alla tre underbart goda!

>> Världens godaste saffransscones

>> Havrescones med äpple och morot

>> Mandelscones

Alla recept är såklart glutenfria!

img_3492-980x653 img_3463-980x1470 img_3075-980x653 img_9009

 

En riktigt ljuvlig start på dagen ♥

Ta hand om er sötnosar och njut av en underbar helg!

 

Kram / Emma.

2 Kommentarer

  1. Scones alltså! Mumsade på det imorse innan skolan, magiskt 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *