Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Green Week hos Addnature

Publicerad,

Everydaystories partner promotion

Hej kompisar ♥

Den här veckan är det Green Week hos Addnature, och i samarbete med dem vill jag presentera den här kampanjen lite närmare för er!

Syftet med kampanjen är att lyfta miljömedvetenheten vid konsumtion, och jag tycker det är ett himla fint initiativ! Vi behöver, även när det kommer till val av kläder och utrustning tänka på vad vi handlar, och på vilket sätt det påverkar miljön.

Miljö bland konfektion är dock omtalat eftersom det i princip inte finns några klimatneutrala alternativ. Det är tyvärr alltid någon process som inte går att göra ekologisk. Inte minst att skeppa prylarna från Kina till Europa påverkar vår miljö. Dock kan en göra ett val när en väljer att konsumera, att jag tänker att vi iallafall kan försöka välja de plagg med någon typ av miljöcertifiering eller ett varumärke som försöker att gå åt rätt håll. Ellerhur?

Addnature nu vill uppmärksamma miljömedvetenheten kring konsumtion och ger dessutom 25% extra rabatt på några av dess miljövänligaste märken!

160424_landingpage

Två företag som jobbar hårt med hårda miljömål med långsiktigt tänk är två av mina favoritmärken när det kommer till vandrings- och friluftsutrustning – Houdini och Haglöfs. Jag kan varmt tipsa alla er som är ute på jakt efter vandringsutrustning inför sommaren om deras produkter. De levererar hållbara kläder med hög funktion, och just nu hittar ni alltså flera av deras plagg och utrustning med 25% extra i rabatt hos Addnature.

Houdini strävar efter att ligga i framkant i så väl funktion som design, och inte minst miljövänlighet. En stor del av produktionen sker därför med återvunna och förnyelsebara material, och en ännu större del av sortimentet går att återvinna eller kan brytas ned på ett naturligt sätt. Houdini har en väl utarbetad filosofi för att arbeta på ett ansvarsfullt sätt och bevakar utvecklingen noga för att kunna göra informerade inriktningar. De arbetar även med återvinning just för att hushålla med jordens resurser. De köper också endast tyg från leverantörer som de känner väl till och som i sin tur är engagerade i frågor gällande miljö och hållbarhet.

Min älskade houdinifleecetröja fick jag i födelsedagspresent av Pelle förra året, och det finns nog ingen tröja jag använt så mycket som jag använder den. Kan nog säga att den används nästan varje dag, hehe. Den funkar ALLTID! Under vandringar, vid skidåkning, i gymmet, i trädgården eller när jag bara vill krypa in i en mysig och varm tröja – som dessutom är skitsnygg!

Ett tips – här finns den i en snygg orange färg till nästan halva priset just nu!

Min rosa variant finns här!

IMG_8396

Haglöfs är ett av de ledande företagen som tillverkar friluftskläder och outdoor utrustning och deras produkter är speciellt framtagna för de unika förhållanden som råder i naturen, framförallt i Skandinavien. Mycket av min vandringsutrustning kommer från dem, bland annat ryggsäckar, regnkläder, sovsäck, men också skidkläder! Jag gillar deras grjer och är glad över att de också tar ett ansvar för miljön.

Höglöfs miljöfokus:

  • Alla produkter som är uppmärkta med Take Care-symbol innebär ett bättre miljöval.
  • Alla produkter från 2016 och framåt ska ha en Take Care-symbol.
  • Strävar efter flourkarbinfri vattenavvisande produkter tillsammans med Borås Högskola och OrganoClick.

IMG_7945IMG_0036-2

 

Klicka här för att komma vidare till kampanjen!

 

Inlägget presenteras i samarbete med Addnature, men alla tankar och åsikter är mina egna!

 

Kram / Emma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *