Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Veckans måbra-utmaning – testa något nytt

Publicerad,

God morgon ♥

Den här veckan vill jag uppmuntra er till att testa något nytt! Det är så lätt att vi fastar i våra ekorrhjul och kanske inte riktigt reflekterar över hur det vi gör påverkar vårt mående. Gör vi saker som gör att vi mår bra och får energi?

Kanske inte, och då handlar det om att försöka hitta något nytt som kan ge oss just det – välmående, glädje och energi i vardagen!

Det behöver inte vara komplicerade saker utan kan vara något så enkelt som en ny frukost, att testa gå en morgon- eller lunchpromenad, boka in dig på ett nytt träningspass, börja kolla på en ny serie, boka in dig på regelbunden massage osv.

Fundera på vad som skulle ge just dig något som DU behöver och testa det!

Själv ska jag försöka testa på det här med att yoga tillsammans med barn. Yogan är något som jag behöver få in mer i livet igen och eftersom jag inte riktigt har möjligheten att gå en kurs nu vill jag ta mig i kragen och göra övningar regelbundet här hemma!

Som ryggrotationen här nedan – ett fantastisk övning som sträcker ut bröstet, öppnar upp, roterar ryggraden och är allmänt skön när man bär och ammar mycket!

Bilder tagna av: Caroline Dahlén

 

Tidigare måbra-utmaningar:

Andas med magen

> Gå en promenad i tystnad

> Gör en mindfulnessövning

> Äta medvetet

Stäng av notiserna

 

Kram / Emma.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *