Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Världens bästa godis GODIS

Publicerad,

Hej vänner ♥

Vet ni?

FRUKT är världens bästa godis!  Inget nytt? Nä, kanske inte…

Även om färsk frukt är något av det godaste som finns så blir det ändå ingen riktig ”godiskänsla” över det. Men i torkad form blir det perfekt som snacks till fredags- eller lördagsmys!

Jag har varit dålig på att använda torkugnen som jag fick i födelsedagspresent, men efter att ha torkat mango och ananas i helgen kommer den nog att gå varm framöver!

Alltså MUMS!!!

Det här är godis på riktigt!

IMG_0869

IMG_0873

 

Mango och ananas skalades och skivades i bitar. In i torkugnen på 70 grader (för helt raw sänk värmen till 40 grader) i 10 timmar. Klart!

Som godis alltså, fast med fibrer och fullspäckade med vitaminer och mineraler!

 

IMG_0877

 

Torkugnen hittar du här!

 

Kram / Emma.

5 Kommentarer

  1. Vad gott att torka frukt! Jag har länge tänkt på att köpa en torkugn, men i brist på plats i köket har jag avvaktat.Men blir bra sugen nu!

    • Ja det är faktiskt mycket godare än man kan tro 😀 Och så kan man använda sig av ekologisk frukt också vilket jag uppskattar! Som sagt, världens bästa godis 😀

  2. Äppelskivor med kanel är också en riktig höjdare!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *