Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Våffeldagen med morots- och kokosvåfflor

Publicerad,
Hej vänner 
 
Idag är det våffeldagen – och vad passar då bättre till lunch än ett gäng våfflor?
 
Denna gången med saftiga morötter och en mild smak av kokos som toppats med hallonfluff och kokosflingor
 
 
Ingredienser (2 personer, 6 våfflor):
3 dl havregryn
1 dl kokosflingor
1 dl riven morot
1 msk kokosmjöl
1/2 tsk bakpulver
1 msk kanel
3 ägg
1,5 dl kvarg
1,5 dl mjölk
1 msk amält kokosolja
Salt
 
Blanda ihop alla torra ingredienser och tillsätt sedan det blöta. Grädda våfflor av smeten och ät sedan med något gott. Jag gjorde ett hallonfluff och strödde över lite kokosflingor! Mums 😀
 
Hallonfluff (2 personer): Elvispa 2 äggvitor till ett fluff. Tillsätt sedan 1 dl kvarg, 2 dl hallon och 4 tsk kokossocker och vispa lite till.
 
 
 
Äter ni också våfflor idag?
 
Kram / Emma.

6 Kommentarer

  1. Det blev bovetevåfflor till frukost, men mannen ville ha till kvällsmat ikväll också. Så det blir nog x2! 🙂 Och då passar ju de här våfflorna perfekt, mannen gör sina vanliga och jag gör dina morot- kokosvåfflor. 🙂 Kram

    Svar:
    Sååå gott 😀 Våfflor x 2 är aldrig fel, själv åt jag pannkakor till eftermiddagsmål, hehe! Hoppas att du gillar våfflorna! Kram
    Emma Barremyr
  2. Självklart blir det våfflor idag! Nu äter jag förvisso våfflor även andra dagar under året, men just idag känns som ett "måste". Blir en laddning med mina goda havrevåfflor senare i kväll!

    Svar:
    Havrevåfflor lät gott, havre är verkligen supermat 😀 mums! Hoppas du får en trevlig våffelkväll 😀
    Emma Barremyr
  3. Gott! Blev de frasiga eller mjuka?

    Svar:
    De blev ganska frasiga på utsidan, men mjuka inuti 😀
    Emma Barremyr
  4. mums! jag skulle jätte gärna vilja ha svar på denna frågan! är det ok att powerwalka 30-45 min varje dag? men vila en dag i veckan typ? eller kan man powerwalka varje dag?

  5. Åååh så gott! Här blev det våffelmix från Ica, men det var också gott 🙂

    Svar:
    Ja, våfflor är himla gott det 😀
    Emma Barremyr
  6. Hej! Du gör allt med banan och jag är inte jätteförtjust i banan, men är såååå nyfiken av alla dina recept som ser så smarriga ut 🙂 kan jag ersätta banan med något som har samma effekt?

    Ha det bra 🙂

    Svar:
    Hmm.. jag vet faktiskt inte. Det skulle vara torkade dadlar kanske? Du får testa dig fram, annan frukt kanske också funkar?!
    Emma Barremyr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *