Rawfoodpaj med hallon och blåbär + cashewgrädde
Hej godingar ♥
Är ni taggade på helg?
Det är jaaaaag! Fredag är ju veckans bästa dag och får mig att alltid gå runt med en härlig känsla i kroppen! Det är något magiskt med fredag helt enkelt, och idag är inget undantag!
Som avslut på veckan och som ett litet fredagstips vill jag dela med mig av ett smarrigt recept som jag tycker ni ska prova i helgen!
Till min födelsedag tidigare i veckan gjorde jag en alldeles underbar rawfoodpaj med hallon och blåbär som jag serverade med fluffig cashewgrädde! Ett recept som jag hittade inspiration till hos Ica!
Enkelt och snabbt att göra iordning och otroligt fräscht, gott och mättande! En alldeles underbar paj som funkar lika bra till mellanmål, som till fika eller efterrätt!
Testa!!!
Rawfoodpaj med hallon och blåbär + cashewgrädde
Rawfoodpaj med hallon och blåbär:
5 dl valnötter
2 dl riven kokos
1 tsk malen kanel
1/2 tsk malen kardemumma
1/2 tsk vaniljpulver
1 krm salt
100 g urkärnade färska dadlar
1 dl russin
1 msk agavesirap
250 g frysta, tinade och avrunna hallon och blåbär
Mixa valnötter, kokos, kanel, kardemumma, vaniljpuvler och salt fint i en matberedare. Tillsätt dadlar, russin och agavesirap. Fortsätt mixa till en smulig massa. Tryck ut hälften av degen i en pajform, ca 20 cm i diameter. Fyll med bär. Strö över resterande deg.
Cashewgrädde:
3 dl cashewnötter
1-2 dl vatten
2 krm vaniljpulver
3 msk agavesirap
Blötlägg cashewnötterna i vatten minst 4 timmar. Häll av vattnet. Lägg nötterna i en blender eller matberedare. Mixa nötterna fint. Tillsätt vattnet, lite i taget, till önskad konsistens, under fortsatt mixning. Det ska bli en slät och fluffig ”grädde”. Rör ner vaniljpulver och agavesirap. Servera cashewgrädden till smulpajen!
Kom ihåg att ta hand om er finisar ♥
Trevlig helg!
Kram / Emma.
Åh vad gott det låter!!! Älskar rawfood pajer med bär 🙂 Grattis i efterskott!♡
Tack söta du! Ja det är ju så gott, måste göra det oftare 🙂