Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Plåtning och sushi

Publicerad,

Hej vänner ♥

I fredags var det tredje gången jag var hos Jakob i Stockholm och plåtade träningsbilder till mina sidor i Veckorevyn. Sist jag var här var i juni, och då såg min dag med Veckorevyn ut såhär! Alltså, jag måste nästan nypa mig i armen för att fatta att detta är MITT JOBB! Tänk att först få sjunka ner i en sol för att bli ompysslad med smink och håruppsättning och sedan stå framför kameran en hel dag med Jakob! Det är bara SÅ HIMLA roligt, och jag är så glad och tacksam som fått den här chansen ♥

En dag i Stockholm är ett härligt avbrott i min vardag hemma! Att plåta hos Jakob är så himla kul och oftast bjuder dagarna där på många skratt, speciellt när bilderna blir som på bilden nedan! Jag skulle försöka mig på en omvänd ryggresning på bollen. Golvet var alldeles för halt och jag fick inte till övningen då jag bara gled framåt. Det slutande med att jag fick sätta tejp i händerna för att kunna hålla mig någorlunda på plats, men den släppte ganska fort och jag flög framåt med blå tejp under händerna, haha!

2.2

 Bild lånad av Jakob

Till lunch käkar jag och Jakob alltid sushi på Sushi Room som ligger i närheten av studion. Det har blivit en härlig tradition och sushin där är verkligen grym!

Såhär såg 10-bitars-menyn ut som vi åt i fredags! Mums!

IMG_0388 IMG_0390

 

Under dagen plöjde vi sammanlagt igenom 24 övningar och sen var det dags för mig att hoppa på tåget hem till Karlstad igen. Det blev en snabbvistit i Stockholm över dagen bara, och sen var jag hemma igen lagom till fredagsmys!

Underbar fredag ♥

 

Kram / Emma.

6 Kommentarer

  1. Låter som ett drömjobb 🙂 Bra jobbat! <3 Kram

  2. Wow det är så inspirerande att se när människor lyckas uppnå sina drömmar, och särskilt lyckas inom den här hälsobranschen! Grymt jobbat!! 🙂

  3. Förstår att det är ett roligt inslag i allt det andra du gör! Härlig bild där!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *