Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Myssöndag och fyra från instagram

Publicerad,
God morgon vänner 
 
Hoppas att ni haft en bra helg!
 
Efter 24-timmars jobb lördag till söndag har jag nu haft 24-timmars ledighet för att idag klockan tio gå på ett 12-timmarspass. Ledigheten igår ägnades åt mamsen som fyllde år! Vi körde ett pass i gymmet, fikade med semlor (jag gjorde mina nyttiga och glutenfria <–klick), umgicks, åt fläskfilémiddag och hemgjord hallon- och laktrisglass till efterrätt (recept på den kommer). Datorn stod oöppnad hela dagen vilket var himla skönt! Jag har jobbat hela veckan och haft så mycket att göra, så denna myssöndag var välbehövlig inför kommande arbetsvecka – som innebär mååånga timmar!
 
Matbilderna har lyst med sin frånvaro här under helgen så vi kör ett litet kollage på helgens höjdpunkter från instagram (där jag för övrigt heter emmabarremyr för er som vill följa).
 
1. Lördagens lunch rödbetsbakad lax med quinoa tricolore, broccoli, ruccula, tomat coh gruka.
2. Söndagens frukost – hallonkesokvarg med blandade nötter och torkad frukt + massa färsk frukt i form av banan, kiwi, mango och honungsmelon.
3. Söndagens middag – mammas ugnsbakade fläskfilé med gräddstuvade kantareller, sötpotatisstipes och sallad.
4. Söndagens semelfika – mums!
 
 
I eftermiddag kommer svaren på de sista frågorna från frågestunden! Så håll utkik ni som väntar på svar 🙂
 
Önskar er en fin start på veckan!
 
Kram / Emma.

5 Kommentarer

  1. Vilken härlig blogg du hade! Här kan man hitta massor av inspiration! 🙂

    Svar:
    Tack, roligt att höra 🙂
    Emma Barremyr
  2. Sjukt grym blogg! Jag kommer absolut börja följa dig!:)

    Svar:
    Kul att höra, välkommen 🙂
    Emma Barremyr
  3. Din blogg är verkligen super fin och jätte trevlig!man blir både sugen på att träna mer och laga massar goda mellanmål:D Det skulle vara kul att få lite tips på vilka ingredienser man borde köpa hem för att kunna laga de flesta av dina goda recept. Skulle uppskattas:)

  4. Din blogg är verkligen super fin och jätte trevlig!man blir både sugen på att träna mer och laga massar goda mellanmål:D Det skulle vara kul att få lite tips på vilka ingredienser man borde köpa hem för att kunna laga de flesta av dina goda recept. Skulle uppskattas:)

    Svar:
    Tack snälla! Så kul att höra 🙂 ska absolut fixa ett sånt inlägg för att göra det lättare för er läsare att fixa mina recept!
    Emma Barremyr
  5. vilken bra blogg! älskar träningsbloggar

    Svar:
    Tack, vad roligt att höra 😀
    Emma Barremyr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *