Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Morgonpromenaden i stan

Publicerad,

God morgon ♥

Om en månad flyttar vi ifrån stan ut till hus på Hammarö, och just nu känns allt med lägenheten bara jättetråkigt! Jag längtar som en toka efter mina egna lilla trädgård, grillkvällarna på uteplatsen, badkaret, spraket från kaminen, mitt nya kök och allt vad huset innebär. Jag ser liksom fram emot att få en nystart, rensa ut allt gammalt i samband med flytten och påbörja ett nytt kapitel i livet.

Livet i huset ♥

Det enda jag fortfarande fullkomligt älskar med att bo där jag bor för tillfället är rundan jag går på morgonpromenaden här inne i stan, och jag tänker varje gång jag går den på hur mycket jag kommer sakna den. I fem år har jag gått den här rundan och liksom aldrig tröttnat. Den är lika vacker i solsken som regn och känns just nu som en kär gammal vän som jag startar de flesta dagarna tillsammans med!

Nu är det så att vi kommer bo precis vid motionsspåren i Kileneskogen och bara någon kilometer från Vänern, så jag kommer garanterat hitta nya fina rundor att gå på morgonen, men jag kommer helt enkelt sakna min morgonpromenadsrunda här inne i stan, och det känns lite vemodigt att flytta ifrån den.

Jag skulle vilja påstå att min runda runt älven är en av de vackraste ”morgon-stads-promenaderna” som finns, och jag tänkte därför att ni får hänga med på en runda och njuta lite ni också!

Bilderna är från gårdagens morgonpromenad som bjöd på vackert solsken!

4-20

Jag startar rundan vid Sundsta tjärn!

2-63

Sen fortsätter jag längs älven och kommer upp på E18-bron (som är den mindre charmiga delen av rundan med massa trafik). Utsikten mot stan är dock vacker!

4-19

Promenaden fortsätter sedan i ett litet skogsparti längs med älven när jag styr stegen mot centrum!

6-158-1410-8

Efter några minuter i ”skogen” blir omgivningen mer öppen och sedan väntar en söt träbro över till Scandic Klarälven!

2-65 4-216-168-15

Efter att jag gått förbi Scandic kommer ytterligare ett litet skogsparti och en mysig liten strand som är perfekt för ett morgondopp varma sommarmorgnar!

10-9 2-66

Rundan fortsätter in till stan och vid Stadshotellet vänder jag om och går sedan norrut längs älven igen – mot vackra Sandgrundsudden!

4-22

Sandgrund är en vacker park med både bryggor, öppna ytor, lekpark och mysiga picknickpartier!

6-17 8-16 10-10

Rundan fortsätter sedan tillbaka längs älven och avslutas sedan vid Sundsta tjärn – där jag började!

2-64

 

Visst är det vackert?

 

Med det önskar jag er alla en underbar onsdag ♥

 

Kram / Emma.

5 Kommentarer

  1. Linda Johansson

    Otroligt vacker.
    Min morgonpromenad i södra Stockholm består mest av asfalt 🙂 Men den ger mig energi ändå

  2. Åh den rundan gick jag ofta när jag bodde i Karlstad. Saknar den.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *