Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Lucka nummer tretton

Publicerad,
God morgon 
 
Under lucka nummer tretton finns en sockerfri dag!
 
Socker i stora mängder och speciellt det dolda sockret är något som skadar vår hälsa mycket idag, och det är viktigt att vara medveten om detta. Jag tror dock inte på några dieter och uteslutningsmetoder i längden. Däremot tror jag att vår befolkning skulle må bättre genom att minska på intaget av socker utan att därmed ha några förbud. Att få njuta av en nybakad bulle, en riktigt kletig kladdkaka eller en godispåse då och då är inget som kommer skada så längen den övriga kosten består av hälsosam och näringsrik mat. Det viktiga är att inte vara beroende av sockret.
 
Jag vill uppmuntra till denna hälsosamma livsstil utan några förbud, jag hoppas att ni hänger med på det?! 
 
Men, idag är det alltså en sockerfri dag som gäller. Juletider innebär mycket söta saker, men idag vill jag att ni undviker det! Det fixar ni 🙂 Snart är juletiderna här på riktigt och då ska vi frossa i allt det goda allesammans.
 
Välj istället en god frukt, nötter eller mixa ihop en smarrig smoothie när sötsuget kommer!
 
Något av det bästa för mig under julen är alla fantastiska fruktkorgar med allt gottigt i 😀
Mmmmm….
 
Heja, heja!
 
Kram / Emma.

1 Kommentar

  1. Bra ide! Men lite dålig tajming på Lucia, jag måste ha min lussekatt 😛

    Svar:
    Haha, ja jag märkte det, men vi får köra den en annan dag 🙂
    Emma Barremyr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *