Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Jordärtskockssoppa med glutenfri focaccia

Hej ♥

I dagens matlåda ligger gårdagens middag – en underbart krämig och smakrik jordärtskockssoppa med en glutenfri focaccia till. Från Pelle (som inte ens brukar gilla soppa) fick den bra betyg, så det är ju inte illa kinkat!

Frågar du mig så är det en av de godaste sopporna jag ätit! GOD alltså – och dessutom så himla enkel och nyttig. Det här är tips på snabb, bra vardagsmat – som också är vegetarisk – det passar väl utmärkt en köttfri måndag? 🙂

IMG_9800

IMG_9798

 

Ingredienser (4 personer):

  • 600 gram jordärtskockor
  • 1 gul lök
  • Smör
  • Vatten + en grönsaksbuljong
  • 2 dl havregrädde
  • 50 gram riven prästost
  • Färsk timjan
  • Rosmarin
  • Örtsalt och pepparmix

Skala lök och jordärtskockor. Hacka löken och skär jordärtskockor i mindre bitar. Fräs i smör och krydda med Örtsalt, pepparmix, timjan och rosmarin tills löken blivit mjuk. Häll sedan på vatten tills jordärtskockorna täcks och lägg i en ekologisk grönsaksbuljong. Låt koka  till jordärtskockorna blivit mjuka (ca 10 – 15 minuter). Stavmiza sedan soppan till en puré, tillsätt havregrädde, ost och smaka av med kryddor.

Focaccian hittade jag recept på hos Sara!

 

IMG_9795

IMG_9805

 

Mums!

Nu är magen mätt och glad igen och jag ska fortsätta med mitt måndagsjobb!

Hej och hå!

Kram / Emma

10 Kommentarer

  1. Så gott det ser ut då!!

  2. Både låter och ser alldeles fantastiskt ut, du är grym Emma 🙂

  3. Hur många bitar bröd blev det? 🙂

  4. Har precis läst igenom en mängd av dina recept, och vilken inspirerande och kul läsning! Blir störtimponerad av din kreativitet och innovationsförmåga 🙂 Keep up the good fight!

    Bästa veggoreceptet: http://www.jamieoliver.com/recipes/vegetables-recipes/falafel-wraps-with-grilled-veg-salsa

  5. peqxhrwmnudvrsdkopkjlhitj

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *