Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Gör det till en fantastisk dag!

Publicerad,

God morgon ♥

Du vaknar till en ny dag har nu en fantstisk onsdag framför dig!

Varför inte göra det allra bästa av dagen?

Det är en onsdag där du ger dig själv det just DU behöver idag. Kanske behöver du ta en vilodag från träningen? Eller så behöver du faktiskt träna idag? Kanske behöver du träffa en vän och få skratta lite? Kramas extra mycket? Äta en glass i solen? Gå en långpromenad? Hälsa på dina föräldrar? Ligga i soffan hela kvällen och läsa? Gå på ett yogapass?

Fundera på vad du behöver idag och ge dig själv det. För att du är värd det ♥

Du kan ha vaknat till en dålig dag, eller att livet i allmänhet känns rätt kasst och jobbigt just nu, och då behöver du förmodligen något helt annat än den som känner sig pigg och glad. Utgå från dig själv och tänk på att du och det du behöver är viktigt. Och det kommer bättre dagar!

 

DSC_2223

 

Foto: Caroline Dahlén

 

Ta hand om dig och ha en fin dag!

 

Kram / Emma.

13 Kommentarer

  1. Vilken fantastisk bild på dig Emma!

  2. Tack! Det kan jag behöva nu… suck.

    Så himla fina bilder också, perfekt ljus och färgkombo! 🙂

  3. Dethär inlägget var precis vad jag behövde denna onsdag morgon-tack!:)

  4. Åh superfin bild och så viktiga ord! Ska ta till mig dessa, hoppas du får en underbar dag 🙂

  5. Underbara ord & såå rätt 🙂

    Jag gör just det där, lyssnar på vad kroppen behöver & ger den det 🙂
    En långpromenad i solen mellan mina jobbpass & en god cafelunch = små saker som verkligen ger vardagen guldkant!

  6. Älskar verkligen sånna här peppande och tänkvärda inlägg. Tack för dem! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *