Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Bilder från en solig lördag

Publicerad,

God morgon ♥

Alltså vilken helg vi har! Det är kanske aningens kallt, men solen skiner och VÄRMER, vinden står stilla, himlen är blå och fåglarna kvittrar sådär som de bara gör under tidig vår. Magiskt är bara förnamnet!

Jag blir alldeles till mig av glädje såna här dagar och vill helst vara utomhus hela tiden. Och jag längtar så mycket tills snön försvinner! Ser så mycket fram emot att börja pyssla lite i trädgården framöver, och för att inte tala om hur mycket jag längtar efter att få springa barmark igen. Åh!

Men att bara hänga i solen är inte helt fel det heller. Igår hängde vi hos syrran halva dagen, körde en grillunch och satt mot solväggen och njöt. Grilluncher i solen är något av det bästa med den här årstiden!

Här är några bilder från vår soliga lördag ↓

De här små goa tjejerna alltså! Älskar dem så mycket ♥

 

Alicia har fått nya böcker som småtjejerna satt och kikade i. Böcker är båda favoritsysselsättning 🙂

 

Korv med bröd, frukt och kaffe med choklad stod på lunchmenyn!

 

Jag körde på samma korv som sist vi grillade. Filékorven är lökfri och har ett bra innehåll! Som korvbröd hade jag sötpotatistunnbrödet som jag la upp recept på i fredags!

 

Dagens familjebild! Elsa var inte intresserad av att kolla i kameran 🙂

 

Det där busskrattet är så mycket Elsa! En riktig liten busunge är hon ♥

 

Elsas första smak på grillkorv! Betyget var godkänt för hon käkade upp hela korven, men brödet ratade hon!

 

Idag har vi vaknat upp till exakt lika fint väder som igår och jag sitter i skrivande stund i soffan och längtar ut. Elsa sover just nu ute i vagnen så både jag och Pelle passar på att jobba lite, men när hon vaknar vill vi hitta på något! Vi funderar på att åka in till stan och hänga lite i Mariebergsskogen kanske. Det är så mysigt där och Elsa älskar ju verkligen alla djur!

 

PS. Det kommer förresten ingen middagsmeny den här veckan. Jag och Elsa ska upp till Torsby ett par dagar och sen kommer vi äta lite mat som aldrig blev uppäten förra veckan pga av magsjukan vi hade här. 

> Vill ni ha inspiration till veckans matlagning finns massa gamla middagsmenyer här <

 

Hoppas ni får en härlig söndag ute i solen!

Kram / Emma.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *