Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Är du gravid och vill träna under graviditeten?

Publicerad,

Inlägget innehåller reklam för kurser inom mitt eget företag PT by Emma.

s5-2

Att vara gravid kan många gånger skapa en osäkerhet kring träningen. Många är rädda för att göra fel eller att träningen ska vara farlig för mamma och barnet, och struntar därför i att träna under graviditeten. Men faktum är att det finns ingen gång i livet som träningen är så bra, som när du är gravid, om du har en frisk graviditet vill säga.

Träningen är fantastisk för både dig och ditt barn i magen och ger så många positiva effekter. Här är några:

  • Minskad spänning och trötthet
  • Mindre ångest och oro
  • Ökad känsla av välbefinnande
  • Mindre belastning på leder och ligament
  • Minskad risk för övervikt och fetma
  • Minskad risk för depression
  • Minskad risk för hjärt- och kärlsjukdom
  • Minskad risk för diabetes
  • Minskad risk för högt blodtryck
  • Snabbare tillväxt av moderkakan
  • Minskad risk för komplicerade förlossningar och förlossningskomplikationer
  • Minskat behov av smärtlindring under förlossning
  • Minskad risk för operativa ingrepp
  • Snabbare återhämtning efter förlossning

Är du gravid och osäker på hur du ska träna under graviditeten?

Varmt välkommen att delta i min gravidträningsgrupp!

Om du mår bra är det helt okej att du är tidigt i din graviditet, men du bör inte vara längre gången än till vecka 30 när du påbörjar träningen med mig. Enda kravet jag har är att du bör vara frisk i din graviditet.

Vi kommer att fokusera på rörelser som stärker upp din kropp inför förlossning och mammaliv. Du kommer få lära dig den viktiga aktiveringsträningen och att lyssna på din kropps signaler, som är extra viktigt när du är gravid. Vi kommer även att fokusera lite på mindfulness och avslappning eftersom det också är viktigt att få med sig inför förlossning och livet som mamma.

Jag kommer att fokusera på en liten grupp för att kunna ge individuell coachning och därför är det först till kvarn på platserna som gäller.

Tid: tisdagar 18.15 – 19.15, start 29:e januari.

Plats: STC Hammarö, Norra Hallerudsvägen 4

Pris: 995:- för sex träningstillfällen

Anmälan: Maila din anmälan till emma@ptbyemma.se och märk mailet med ”gravidträning”.

s5-3

Fotografier av Caroline Dahlén.

Hoppas vi ses!

Kram / Emma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *