Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Älgfilé med sötpotatispommes och rödvinssås

Publicerad,

IMG_8515

Hej kompisar ♥

Huvudrätten som jag och Pelle åt på nyår var en riktig höjdare!

Vi hade en älgfilé liggandes i frysen som kom väl till användning då vi passade på att göra något så enkelt, men så gott som helstekt älgfilé i ugn. Till det serverade vi sötpotatispommes och en smarrig rödvinssås!

Jag är inget jättestort fan av rena köttbitar (jag brukar gilla tillbehören bättre än själva köttet, hehe), men en älgfilé går ju knappast att säga nej till! Perfekt konsistens, god smak och lyxig känsla. Dessutom så otroligt gott till just sötpotatis och rödvinssås.

Ni måste testa!!!

Råkar ni också komma över en fin älgfilé så vill jag varmt rekommendera denna rätt!

IMG_8509 IMG_8508

Helstekt älgfilé i ugn:

Gnid in köttet i salt, peppar och timjan och bryn sedan filén i en het panna med smör. Lägg över i en ugnssäker form och ställ in i ugnen i 125 grader tills köttet har en innertemperatur på 60-70 grader. Ta ut och låt köttet vila inlindad i folié en stund och skiva sedan centimetertjocka skivor till servering!

Rödvinssås:

1 dl balsamvinäger

1 dl kalvfond

1/2 dl råsocker

100 gram smör

Blanda ihop alla ingredienser utom smör i en kastrull. Koka upp och låt reducera till hälften. Ta sedan av från plattan, lägg i smöret och rör runt tills såsen tjocknar något.

>> Klicka här för att komma till recept på sötpotatispommes!

IMG_8506

 

Mer receptinspiration från vår nyårsmiddag:

>> Förrätt – skagentoast på glutenfritt nötbröd

>> Efterrätt – chokladmousse med mint och hallon

 

Kram / Emma.

4 Kommentarer

  1. Mums! 🙂 När du gör sötpotatispommes, får du som sådär krispiga då? Om så är fallet, hur gör du? 🙂 kramar

    • nej sötpotatispommes är svåra att få krispiga om man inte friterar dem i olja. Har aldrig gjort det, men vill verkligen testa!!! 🙂 Kram

  2. Sv. Okej, då var det som jag trodde 🙂 haha… men ja, skulle vara sååå gott 🙂

    • Ja GRYMT gott! Har ätit det på restaurang många gånger och det är ju svårslaget. Ska försöka testa här hemma någon gång 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *