Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

En onsdag!

Publicerad,

God morgon onsdag ♥

Jag njuter av att vara på hemmaplan igen. Eftersom jag ofta reser mycket mellan olika jobb är tacksamheten stor när jag väl får tillbringa en längre tid (läs 10 dagar) i mitt egen hem, och då kan kramas med min sambo varje dag! Den här veckan har jag medvetet valt att ha en lugnare vecka jobbmässigt eftersom det sen kommer komma två intensivare veckor på resande fot. Jag jobbar på att försöka hitta en balans även i arbetslivet och tycker att det går bättre och bättre.

Idag jobbar jag hemifrån hela dagen med upplägg till nya PT-onlinekunder som startar igång på måndag! Att jobba hemifrån innebär att jag kan lägga upp tiden precis som jag vill. För det mesta börjar jag med en lugn frukoststund innan jag börjar beta av mailen och mina PT-onlinekunder. Därefter jag sätter mig med bloggen och sen börjar jobbet med nya upplägg! Det är så roligt att få göra det jag gör och ofta springer dagarna bara ifrån mig och vips är det kvällen!

Den här veckan har jag bakat en nötlimpa (klicka för recept), det godaste brödet enligt mig som även mättar otroligt bra tack vare hasselnötterna, som bidrar med massa bra fetter (och god smak).

Så frukost idag – rostad nötlimpa med ost och avokado + en ägglatte (klicka för recept) framför ett avsnitt av One Three Hill.

IMG_0779

IMG_0774

IMG_0776

 

Bra start på en härlig onsdag som kommer tillbringas framför datorn (med ett avbrott för lite gymträning under lunchen – det är viktigt med friskvård för de anställda, hihi).

 

Vad äter ni till frukost idag?

 

Kram / Emma.

6 Kommentarer

  1. Knäckemackor med ägg & caviart!
    Min bärdröm på det!
    Mums!

    Bilder i bloggen 🙂

  2. Härligt! Mango- & ananassmoothie, surdegsknäcke med avokado & kokt ägg + kardemummakaffe på balkongen blev frukosten idag 🙂

  3. Såg gott ut!! Jag gjorde helt ny frulle. En raw food gröt med groddat helt dinkel, päron och kardemumma. Med god topping och melon och grape vid sidan om 🙂 mums!

  4. Hällakullor med philadelphia, skinka och paprika på två halvor och på de andra prästost och gurka! Till det kaffe såklart 🙂

  5. Caulifloats! Vilket är något så enkelt som havregrynsgröt med blomkål! Med blåbärskräm på kvarg & blueberries och lite kakaonibs 🙂

  6. Jag åt ett knäckebröd med leverpastej och ett knäckebröd med keso, skinka och tomat. Det smakade så himlahimla gott. Blev dock hungrig rätt fort, så nästa gång får det bli något mer till 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *