Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Kycklingsallad med fetaost

Publicerad,

img_7381

Hej vänner ♥

Nu ska vi snacka kycklingsallad – perfekta snabbmaten stressiga vardagskvällar, eller när vi bara vill ha något snabbt till lunch!

Färdiga kycklinglår är en riktigt snabbmatsfavorit hos oss – enkelt, saftigt kött, god smak, relativt bra näringsinnehåll och passar perfekt i en fräsch sallad.

Salladen går ju att variera i all oändlighet beroende på vad vi gillar. Jag föredrar mina favoritgrönsaker, någon söt frukt (så som melon eller ananas), quinoa eller pasta och att toppa med smulad fetaost!

Precis en sån sallad gjorde vi förra veckan – och den rekommenderas!

img_7382 img_7385

Ingredienser (1 person):

  • 4 grillade kycklinglår
  • 4 portioner pasta
  • 200 g fetaost
  • 16 babyplommontomater
  • 1 gurka
  • 1/2 cantaloupemelon
  • 1 dl majs
  • 20 oliver
  • 2 nävar machesallad
  • 1 paprika

Koka pastan enligt anvisning på paketet. Rensa kycklinglåren och hacka grönsakerna. Blanda sedan ihop alla ingredienser och avsluta med att smula över fetaost och ringla över lite balsamico. Klart och färdigt att servera!

Tips – Servera gärna salladen med ett gott bröd!

img_7384

 

Vad har du för favoriter i din kycklingsallad?

 

Kram / Emma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *