Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Hemma ♥

Publicerad,
God morgon vänner 
 
 
Sovmorgon, morgonpromenad, risgrynsgröt i soffan, Grey´s anatomy, kramar, mys och tända ljus! Det är fantastiskt skönt att vara hemma hos min älskade kille och i min egen lägenhet igen. Det har saknats så mycket! 
 
Risgrynsgröt med äggvita toppat med kanel, kokosblomssocker och mjölk.
 
Samtidigt som det är skönt att vara hemma känns det jättekonstigt att inte få gå till SAFE och träffa alla underbara människor. Det har verkligen varit två helt grymma veckor tack vare fantastiska lärare och underbara kurskamrater. Som tur är ska många av oss gå vidareutbildningen inom graviditet om ett par veckor så vi ses snart igen!
 
Dagen igår var full av examinationer! Om ni undrar hur det gått? Helt ärligt så har jag ingen aning. Jag vet med mig att jag gjorde misstag på det praktiska, om det är något jag kuggar på återstår att se. Även det teoretiska provet var svårt. Eftersom vi haft hemläxor i stort sett varje dag (programskrivning) har jag inte hunnit med att läsa kursmaterialet så mycket som jag önskat. Det har helt enkelt varit för intensivt och för lite tid till att hinna lära sig allt. Även om jag skulle klara proven så har jag fortfarande en lång lärprocess framför mig. Det är nu det börjar!
 
Till er som mailat, skrivit frågor osv… Jag ska bara landa här hemma så lovar jag att ge er svar! Så håll ut lite till 🙂
 
Kram / Emma.

3 Kommentarer

  1. Håller alla tummar för att du blir godkänd! 🙂

    Svar:
    Tack 🙂
    Emma Barremyr
  2. Välkommen hem!

    Svar:
    Tack 🙂
    Emma Barremyr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *