Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Förberedelser

Publicerad,
Gokväll vänner
 
Om en vecka sitter jag i skolbänken igen för en veckas teoriutbildning innan jag i september går vidare till träningsinstruktör och slutligen i oktober blir lic. personlig tränare. Om tre veckor sitter jag uppe i Kebenekaisefjällen och lagar antagligen middag vid den här tidpunkten. Det är inte många dagar kvar som vi har på oss att förbereda all mat som vi ska bära med oss på vandringen då jag jobbar och är borta på utbildning. Jag torkar frukt, rotfrukter och grönsaker dygnet runt nu känns det som. Köttet ska Pelle få torka när jag är borta nästa vecka.
 
Vi kommer vandra i sex dagar, sova i tält och laga mat i fältkök ute i naturen. Det innebär att vi kommer ha 18 måltider (frukost, lunch och middag) + mellanmål att förbereda som vi sedan ska bära med oss utefter vägen.
 
Varför vi valt att förbereda maten genom torkning på det här sättet är för att det är det mest hälsosamt och samtidigt miljövänligt. Vi kan välja egna ekolokiska råvaror och därmed undvika socker, konserveringsmedel, förtjockningsmedel och smakförstärkare som ofta finns i processad och ”färdig” mat. I och med min laktosallergi samt känslighet för gluten kan vi själva kontrollera vad som finns i maträtterna. Det är ju toppen (och super för magen)! Vid torkning bevaras även näringsämnen och vitaminer (förutom c-vitaminen, som vi kan komplettera med en brustablett) samtidigt som smakerna behålls bra. Vi har gjort upp en matsedel (som ni ska få ta del av längre fram) för att kunna planera måltiderna bättre och veta vad och hur mycket det kommer gå åt!
 
Torkade bananer, torkad kiwi och torkat äpple med kanel.
 
 
 
Fast det kanske inte ser så gott ut så smakar dessa torkade frukter sååå mycket och sååå gott att det kommer bli svårt att inte äta upp allt på en gång. Eftersom vi inte kommer kunna bära med oss hur mycket som helst kommer vi bara att äta så mycket som vi ”behöver”. Åååh, vad vi ska njuta av det här 😀
 
Kram / Emma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *