Header Image

Emma Barremyr

Jag heter Emma Barremyr, är 30 år och bosatt på Hammarö utanför Karlstad i Värmland. Jag är utbildad hälsocoach, dip. massör, lic. personlig tränare, dip. mindfulnessinstruktör, löpcoach och vidareutbildad inom träning under och efter graviditet. Jag driver mitt eget företag PT by Emma där jag främst jobbar som personlig tränare och influenser via mina sociala medier idag. I min blogg får du läsa om allt som rör hälsa och familjeliv. Jag har en dotter, Elsa som föddes i april 2017 och är i nuvarande stund gravid med mitt andra barn som beräknas komma i början på augusti 2019. Jag älskar att baka och laga mat, vara ute i naturen, pyssla i trädgården, träna och vara ute på äventyr! Här i bloggen och på Instagram får ni hänga med på det mesta och jag hoppas ni ska trivas här! KONTAKT: emma@ptbyemma.se SAMARBETSFÖRFRÅGNINGAR: emma@ptbyemma.se INSTAGRAM: @emmabarremyr

Kycklingfärslimpa och parmesanmos

Publicerad,

Hej kompisar ♥

Jag älskar att få leka lite med svenska husmanskostrecept!

Kycklingfärslimpa är något jag haft i tankarna under en längre tid och som jag nu äntligen unnat mig att laga! Och det förvånade mig! Så gott och så enkelt hörrni, lova att ni provar?!

Och husmanskost alltså! Mat lagad på riktiga ekologiska råvaror, ja det är hälsosam mat för mig. Tillsammans med grönsaker som kompletterar är det en tallrik full med näring som ger mig allt jag behöver. Det är mat som är som kärlek för min kropp 

Muuuuums!!!

IMG_3831 IMG_3834

 

Ingredienser (4 personer):

  • 500 g ekologisk kycklingfärs
  • 1/2 dl majsströbröd
  • 1/2 dl matlagningsgrädde
  • 1 ägg
  • 2 tsk curry
  • 1 msk kycklingfond
  • 1/2 tsk salt
  • 1/2 tsk svartpeppar

Sätt ugnen på 200 grader. Blanda ihop alla ingredienser, smörj en brödform och lägg sedan ned smeten och ställ in i ugnen i 30-40 minuter.

Parmesanmos: skala och koka 1 kg potatis mjuk. Häll av kokvattnet. Värm 2 dl mjölk med 25 g smör i en kastrull och häll det över potatisen. Vispa moset riktigt luftigt med elvisp. Smaksätt med salt, peppar och 100 g riven parmesanost.

Njut av en underbar måltid ♥

 

IMG_3837 IMG_3840

 

Någon som testat kycklingfärslimpa tidigare?

Den går såklart att variera i all evighet med olika smaksättning och tillbehör! Jag gillade dock verkligen den här varianten och gissar att den kommer göras många gånger om här hemma!

 

Kram / Emma.

4 Kommentarer

  1. Ska testa detta receptet med quornfärs 🙂

  2. Åh så gott det verkar vara! Dock så är jag riktigt svag för den klassiska kryddningen på köttfärslimpa, tillsammans med gräddsås och lingon, mums!

    Jag åt en sjuuuuukt god middag idag som jag bara måste få tipsa om! Du vet när en måltid är så god att man nästan är ledsen för att man ätit upp haha, så god vad denna!

    Jag gjorde kycklingrullader som jag fyllde med philadephia, basilika, soltorkad tomat, salt och peppar! Sedan stekte jag dem och gjorde en krämig sås i samma panna på matgrädde, soltorkad tomat och basilika.Detta serverade jag med kokt hirs, såååååååå gott! <3
    När hirsen är färdigkokt, ha i en klick smör <3

    • Vad du är gullig som delar med dig Sara! Det låter hur gott som helst 🙂 Tack för tipset, jag ska garanterat testa!!! Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *